Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Småland (socknar A-H)   >   Granhult   >  
Soldat Sven Mars, född 1772
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post8755) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Johanna Thörnblom (Jthornblom) - Måndag den 21 februari 2011 kl. 15.43
Hejsan,

jag skulle behöva hjälpa att hitta information om Sven Mars, född 1772 (vet inte vart)
och död 1813-10-23 (Granhult)
Han gifter sig 1798-10-07 i Nottebäck med Maria Christina Persdotter, men någon information
om honom innan dessa har jag inte lyckats hitta...
Någon som kan hjälpa mig?
Skulle även vilja ha information om hans hustru Maria om någon vet något där :)

Tack på förhand!

mvh Johanna
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post8793) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Sten Magnusson (Vedhuggaren1) - Fredag den 25 februari 2011 kl. 08.29
Nottebäck EI:1 (1785-1860) Bild 99 / sid 179 (Arkiv Digital)
Lysningar och Vigslar 1798
October 7 No6. Drängen Soldaten vid Kongl. Calmare Regemente Sven Börjesson Martii och Pigan Maria Persdotter i Galtabeck Norrag.

Nottebäck AI:6 (1797-1800) Bild 16 / sid 17 (Arkiv Digital)
Här nämns bl.a. drängen Sven Börjesson f. 1772 samt pigan Maria Persdotter f. 1775 som utflyttade 1798 till Granhult.

Mer info senare.

Mvh/Sten Magnusson
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)