Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Småland (socknar A-H)   >   Angelstad   >  
Per Ohlsson
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post11766) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Inger Nilsson (Stella) - Tisdag den 01 maj 2012 kl. 16.14
Hej.

Finns det någon som känner till något om Per Ohlsson född cirka 1727. Han dog 1801-05-10 i Nöbbelöv nr 15. C1:1 sid 58 Källs-Nöbbelöv och det stod att han blev 74 år gammal.
Han vigdes 1770 med Elna Svensdotter som var född i Nöbbelöv.

MVH Inger
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post11768) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Jörgen Tollesson (Jts) - Tisdag den 01 maj 2012 kl. 19.24
I dödboken står att han blev 61 år. Han var alltså född omkring 1740. Och den 10/5 var begravningsdagen; han dog den 1/5, alltså på dagen för 211 år sedan.

Om han inte finns i Angelstads socken, så är det tänkbart att det är Angelstads pastorat som avses. Det är vanligt att moderförsamlingen anges som födelseförsamling efter en flytt, även om personen var född i en annexförsamling.

I Angelstads pastorat ingår också Kånna och Ljungby socknar. Det finns flera Ljungby; detta är Ljungby i Kronobergs län (länsbokstav G).
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post11775) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Inger Nilsson (Stella) - Onsdag den 02 maj 2012 kl. 10.42
Hej.

Tack för svaret jag får leta vidare.

MVH Inger
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)