Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Småland (socknar A-H)   >   Gullabo   >  
Carolina Petersdotter, född 2/1 1866 i Hästmahult
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14385) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Maj-Lill Lundin (Majlill) - Lördag den 09 november 2013 kl. 11.44
Söker Carolina Petersdotter f. 2/1 1866 i Hästmahult. Hon flyttade till Danmark 15/10 1884. Efter det finns inga upplysningar om henne. Vill så gärna veta vart hon tog vägen.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14387) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Jörgen Tollesson (Jts) - Lördag den 09 november 2013 kl. 17.42
Med hjälp av den s.k. "folkräkningen" (d.v.s. registreringen av SCB-utdragen ur husförhörslängerna, som finns hos SVAR), så hittade jag henne 1890 i Hundshyltan i Karlslunda socken.

Då var det bara att slå upp henne i husförhörslängden där (AI:8, sidan 249). Där står att hon kom från Torsås den 4/11 1886.

I Torsås utflyttningslängd det året finns hon som nummer 153 (BI:4, inget sidnummer, AD-bild 154), med hänvisning till uppslag 284 i del 3 av det årets husförhörslängd (i dag AI:31). Och där står att hon kom från Karlslunda den 9/11 1885.

Tillbaka till Karlslunda alltså, och där finns hon i utflyttningslängden som nummer 49 (BI:1, sidan 101), med hänvisning till uppslag 59 i husförhörslängden (AI:7). Och där står att hon kom från Gullabo den 28/10 1884.

Danmark blev alltså Karlslunda... :-)

(Ändrat av Jts den 09 november 2013 kl. 17.46.)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14391) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Maj-Lill Lundin (Majlill) - Söndag den 10 november 2013 kl. 11.26
Hej,
Undra på att det inte gick att hitta henne i Danmark. Förmodligen gjorde hon bara ett "gästspel" där ca 2 år. Hon var född 2/1 1866 Hästmahult som då tillhörde Torsås. Stämmer det med vad Du sett? Bara så jag vet att det är rätt Karolina!
/Maj-Lill
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14392) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Maj-Lill Lundin (Majlill) - Söndag den 10 november 2013 kl. 11.32
Forts.
Kan du också på svar se om hon gifte sig och fick barn? Har inte tillgång till svar, längre.
1000 tack för hjälpen!
Maj-Lill
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14394) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Jörgen Tollesson (Jts) - Söndag den 10 november 2013 kl. 14.49
Det blev ju inte ens ett gästspel i Danmark, eftersom hon flyttade direkt till Karlslunda i oktober 1884. Det står visserligen i Gullabos husförhörs- och utflyttningslängd att hon skulle till Danmark, men så blev det alltså inte.

Och visst är det rätt Carolina, jag har följt henne (se ovan) hela vägen från Gullabos utflyttningslängd 1884. Och så här ser husförhörslängden ut i Karlslunda efter flytten dit 1884 (AI:7, uppslag 59, som jag nämner i mitt förra inlägg).

Karlslunda AI:7, uppslag 59

(Bilden från Arkiv Digital.)

Alltså född i Gullabo den 2/1 1866, och inflyttad därifrån den 28/10 1884. D.v.s. det var då hon visade upp flyttattesten för den nye prästen; utflyttningsdagen i Gullabo är den dagen som hon fick attesten där, därför är det en lucka på 13 dagar. Det är väl möjligt att hon hann med en snabbvisit i Danmark då, men ångrade sig - jag vet inte hur fort man kunde resa på den tiden... :-)

Du kan själv försöka att följa henne framåt, också utan abonnemang. Arkiv Digital är gratis den här helgen (lördag-söndag), eftersom det var Arkivens dag i går.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14395) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Christian Andersson (Xian) - Söndag den 10 november 2013 kl. 15.01
Karolina hade minst fyra barn. Dessa är "oäkta" enligt församlingsboken 1900-1923
Karlslunda AIIa:1 (1900-1923) Bild 267 / sid 257 (AID: v174186.b267.s257, NAD: SE/VALA/00179) Skärvsjö
Karlslunda AIIa:1 (1900-1923) Bild 121 / sid 111 (AID: v174186.b121.s111, NAD: SE/VALA/00179) Hylkebo

18940322-2905
Persson, Ellen Viktoria
380 24 Påryd
(Boendeadress 1 nov 1970)
Död 5/1 1971.
Kyrkobokförd i Karlslunda, Kalmar kn (Kalmar län, Småland). Mantalsskriven på samma ort.
Född 22/3 1894 i Karlslunda (Kalmar län, Småland).
Änka (15/10 1970).
--------------
Födelseförsamling i källan:
Karlslunda (Kalmar län)
Källor: MTL 71 / RTB 71 / RTBd 71 / UTD 71d

18910102
Petersson, Karl Ernst
Ugglebo, Påryd
Död 13/4 1947.
Kyrkobokförd i Karlslunda (Kalmar län, Småland).
Född 2/1 1891 i Karlslunda (Kalmar län, Småland).
Gift man (12/3 1915).
--------------
Födelseförsamling i källan:
Karlslunda (Kalmar län)
Källor: DB, MTL

19140828-2927
Eriksson, Sigrid Gertrud Axelina
Pårydsgatan 17
388 50 Påryd
Död 22/12 2004.
Folkbokförd i Karlslunda, Kalmar kn (Kalmar län, Småland).
Född 28/8 1914 i Karlslunda (Kalmar län, Småland).
Änka (5/4 1992).
--------------
Födelseförsamling i källan:
Karlslunda (Kalmar län)
Källor: man91 / RFV 06

Jag har inte kontrollerat dessa tre i födelseboken men födelsedatum stämmer mellan Sveriges Dödbok och församlingsboken.

Sedan finns det en dotter till Helmy Kristina f. 1901-05-16 (ingen far angiven i födelseboken)
Karlslunda C:4 (1895-1936) Bild 46 / sid 40 (AID: v174194.b46.s40, NAD: SE/VALA/00179)

Jag tappar bort henne i församlingsboken och hon finns inte heller med i Sveriges Dödbok.

*******************

Gullabo församling är utbruten ur Torsås. På grund av dettta Karolina antecknad som född i Gullabo trots att Hästmahult låg under Torsås när hon föddes.

*******************

På samma sätt är Karlslunda församling utbruten ur Arby. Så även där kan uppstå konstigheter i bokföringen. Församlingen heter Karlslunda och kyrkan likadant. Men centralorten heter Påryd, järnvägsstation och postanstalt hette också Påryd. Liksom bryggeriet där de bryggde svagdricka (Tel. 34).

*******************

På tal om Hästmahult så var det där Torsten Ehrenmark hamrade och spikade på sitt torp men aldrig blev färdig.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14402) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Maj-Lill Lundin (Majlill) - Söndag den 10 november 2013 kl. 19.08
1000 tack för detta, Du är fantastisk! Carolina var min mormors faster. Hon hade 4 syskon, som alla blev utauktionerade när föräldrarna dog med ett års mellanrum.
Vill också hitta brodern Andreas Pettersson, född 29/1 1863 i Hästmahult, Torsås. Med all säkerhet emigrerade han till N. Amerika 3/10 1890.
/Maj-Lill
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14405) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Christian Andersson (Xian) - Söndag den 10 november 2013 kl. 21.15
Arbetaren Andreas Petersson född 1863 flyttar ut från Hästmahult i Gullabo socken till N.Amerika 3/10 1890.
Gullabo BI:1 (1871-1894) Bild 78 / sid 72 (AID: v38840.b78.s72, NAD: SE/VALA/00108)

Har du någon aning om vart i Norra Amerika han begav sig? Det skulle kunna göra det lättare att återfinna honom.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post14408) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Maj-Lill Lundin (Majlill) - Söndag den 10 november 2013 kl. 22.45
Nej tyvärr, inga som helst uppgifter. Tror att han dog någon gång på 1930-talet. Min mormor berättade att man fått reda på att man i tidningen (vet inte vilken) efterlyste arvingar i Sverige. De köpte alla tidningar gällande det året, men ett nummer var borta. De tror så klart att det var i denna tidning det stod. Han hade nog inga barn. Är ju heller inte hundra på att det var Andreas annonsen gällde. Ingen nu levande släkting vet något om det.
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)