Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Västergötland (socknar K-N)   >   Lerdala   >  
Johanna Andersdotter, Tranemyren
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post2351) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Carina Månsson (Carina) - Fredag den 02 januari 2009 kl. 19.28
Hej.

Hoppas jag är i rätt socken.

Det föds en Johanna Andersdotter den 30 apr 1796 i Tranemyren med far, Anders Hansson och mor, Märtha Håkansdotter. ( Lerdala C:1 sid. 217 )

Familjen finns också i Lerdala AI:3 sid 91.

Jag blev helt vilse och snurrig i detta med Tranemyren och kyrkböckerna är svårlästa p g a att det är otydligt skrivet av prästen. Så jag fann inget om denna familj.

Jag söker födelseort och föräldrar till Anders Hansson och Märtha Håkansdotter, all information om dessa bägge är av värde.

mvh
Carina
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post2370) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Arne Johnsson (Rämma) - Fredag den 02 januari 2009 kl. 21.51
Hej Carina.
Är det Lerdala i Västergötland och Tranemoen i Värmland du snurrar omkring i.
Vad gör man icke för kvinnans skull.
Mvh.Arne
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post2377) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Carina Månsson (Carina) - Fredag den 02 januari 2009 kl. 23.05
Hej Arne.

Det är Lerdala i Västergötland jag snurrar omkring i. Det verkar till att ha funnits ett ställe som heter Tranemyren i Lerdala. Samtidigt är jag inte säker på just Lerdala, för det är en del annexförsamlingar till Berg och de ska visst vara Böja, Lerdala och Timmersdala. Och i dessa är jag vilse.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post2411) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Daniel Berglund (Guldfisk) - Lördag den 03 januari 2009 kl. 22.24
Det finns ett Tranemyren några hundra meter SO om Igelsjön (cirka 1 km SSV om Lerdala kyrka) i Lerdala socken, men det har du kanske redan hittat?
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post2416) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Carina Månsson (Carina) - Lördag den 03 januari 2009 kl. 23.02
Hej Daniel.

Tack för hjälpen. Det låter som om det skulle vara rätt Tranemyren du skriver om.

(Ändrat av Carina den 03 januari 2009 kl. 23.03.)
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)