Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Gotland   >   Vamlingbo   >  
Niklas Olof Engström och Anna Catharina Mårtensdotter, vigda 1861
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post10254) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Mari-Ann Nyman - Torsdag den 25 augusti 2011 kl. 13.02
Hej!
SCB Gotland :12, Födde,Vigsel,Död, 1860-1860, GID 100009.15.24100:
Par nr 3 Engström och Mårtensdotter.
Min undran är vad som står i Anteckningskolumnen.
Ang vigseln så finns den i 1861-1861.
Tacksam för hjälp!
/Mari-Ann Nyman
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post10257) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Jörgen Tollesson - Torsdag den 25 augusti 2011 kl. 15.49
Det tog en stund att ställa in ögonen på rätt våglängd för att tyda kråkfötterna - men jag tror att jag har lyckats att tyda det... :-)

SCB 1860, vigde i Vamlingbo, SVAR-bild 194

"Fästehjonens födelse år har jag icke
kunnat utsätta, emedan v. pastor Öhrn-
berg väl på sin Lysnings-Förteckning
upptagit dem; men icke, efter föreskrift,
här infört dem."


Födelsedatumen står som synes på bilden, men de är ju tydligt inskrivna i efterhand med annan penna och stil (jämför årtalen på raden ovanför).

Så här ser originalböckerna ut:

Lysningen (Vamlingbo B:1, sidan 122, SVAR-bild 47):
Vamlingbo B:1, sidan 122, SVAR-bild 47

Vigseln (Vamlingbo CI:2, sidan 12, SVAR-bild 20):
Vamlingbo CI:2, sidan 12, SVAR-bild 20

(Samtliga bilder från SVAR.)

(Ändrat av kontoinnehavaren den 25 augusti 2011 kl. 15.54.)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post10258) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Mari-Ann Nyman - Torsdag den 25 augusti 2011 kl. 16.13
Tack för hjälpen, Jörgen!
/Mari-Ann
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)