Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Skåne (socknar A-G)   >   Brunnby   >  
Namnet Bergman i Brunnby (M)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post4113) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Martin Brandt - Måndag den 04 maj 2009 kl. 10.18
Hej!

Min ana Anders Andersson som levde i Haga, Brunnby (M) och dog där 1798-09-07 kallas i dödboken för "Anders Bergman". Han är enligt db född omkring 1728.

Hans son Nils Andersson född 1752 kallas "Nils Andersson Bergman" när han dör 1824-07-15.

Vid "Anders Anderssons Bergmans" barns dop förekommer personer från Flundrarp och där på 1740-talet (Brunnby mantalslängd) bodde en "Jöns Bergman".

Vid "Nils Andersson Bergmans" barns dop är en "Elna Bergmans" i Möllehässle gudmor... försöker få en överblick över vilka som heter Bergman och om/hur de är släkt och var de kan tänkas komma ifrån och höra hemma. Någon som känner till något om Bergman i Brunnby?

Vet att det finns samtida Bergman i Jonstorp..... Kopplingar till mina Bergmans finns... i Jonstorp förekommer "drängen Nils Andersson i Haga" vilket borde vara Nils Andersson Bergman men jag har inte fått ihop hur...

mvh
Martin

(Ändrat av kontoinnehavaren den 04 maj 2009 kl. 13.03.)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post4114) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Anders Berg - Måndag den 04 maj 2009 kl. 20.43
Hej! En teori är att Anders Andersson Bergman i Haga är sonen Anders döpt 1731 9/4 i Tranekärr, Jonstorp, till ryttaren Anders Olofsson Bergman och Anna Persdotter. De är också föräldrar till Per Andersson Bergman född 1721 7/6 i Tranekärr, död 1759 begr 6/5 i Tunneberga.

Verkar inte helt osannolikt att döma av fadderskapen du funnit.
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post4118) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Martin Brandt - Tisdag den 05 maj 2009 kl. 12.18
Hej,

Tack för svaret på mail (och här).

Nej helt osannolikt är det inte men det finns lite för många frågetecken som jag inte lyckats reda ut.

* Jöns Bergman i Flundrarp nr 3? Han är inte Jöns Andersson Bergman son till Anders Olsson Bergman för denne Jöns bodde hemma i Jonstorp samtidigt som Jöns Bergman figurerar i Brunnby.

* Ryttaren Sven Svensson Bergman finns som far till några barn i Brunnby C:1. Så det kanske är ett namn som Ryttare hade. Har Anders
Andersson Bergman varit ryttare? Inte vad jag vet dock..

* Kopplingen till Jonstorps-Bergmans ligger en generation längre fram i tiden. Anders Andersson Bergmans barns dop visar ingen koppling till Jonstorp och Per Andersson Bergmans barn i Jonstorp ingen till Brunnby. Däremot i nästa generation....

* Anders Olsson Bergman finns med i Kat 1743 och 1745 i Jonstorp men någon son Anders finns med där då.


Så... känns som en återvändsgränd :) Får väl bli lite anteckningar om teorin... men knappast införa Anders Olsson Bergman som far.

(Ändrat av kontoinnehavaren den 05 maj 2009 kl. 12.25.)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post4136) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Martin Brandt - Lördag den 09 maj 2009 kl. 20.45
Det visar sig att min Anders Andersson Bergman har en Jöns Andersson Bergman som i Brunnby dödbok sägs vara född omkring 1721.. så det är säkerligen Anders och Jöns från Jonstorp! :)

/M
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)