Forskningstips     ·     Diskussionsöversikt     ·     Sök     ·     Användarkonto 
Arkivguiden   >   Arkivguidens Forum   >   Arkiv   >   Riksarkiv och landsarkiv   >  
SVAR
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post1228) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Håkan Andersson - Lördag den 11 oktober 2008 kl. 00.04
Att SVAR håller på att fasa ut sina mikrokort och upphöra att låna ut dem tycker jag är galet. Tänk på den kategori av släktforskare som av olika skäl inte använder datorer. Hur skall de som släktforskar på andra orter än hemorten få tag på underlag för släktforskningen i och med detta.

Åka till landsarlkiv kanske men åka dit varje gång om man som jag har t.ex har 35 mil i en riktning till Landsarkivet i Lund. (Nu använder jag själv i och för sig datorn i släktforsningen men det finns andra som inte gör det)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post1296) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Christian Andersson - Söndag den 12 oktober 2008 kl. 16.39
Är det så att SVAR redan har slutat upp med sin service att låna ut mikrokort mot en avgift? Jag hittar i alla fall inte något om detta på deras hemsida. Finns verkligen allt filmat material att tillgå i SVAR:s eller någon annan leverantörs utbud på deras betalsajter. Nu tänker jag på annat material än de vanliga kyrkböckerna.

Nu oroar jag mig inte så mycket för min egen del. Jag råkar på bo samma gata som länsbiblioteket. De har ju det mesta när det gäller Blekinge.

(Ändrat av kontoinnehavaren den 12 oktober 2008 kl. 19.26.)
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post1298) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Håkan Andersson - Söndag den 12 oktober 2008 kl. 17.14
Hej Christian

Hittade följande information på SVAR:s hmsida:

Startsida > Forska > Söktjänster > Arkivsök > Försäljning begagnade mikrokort



SVAR avvecklar gradvis hanteringen av mikrokort, först till kvarn gäller!

Ett avgörande problem i SVARs verksamhet på senare år, har varit den snabba och kraftiga minskningen i försäljning och utlån av mikrokort.

Därför tvingas nu SVAR renodla och fokusera arbetet samt skapa förutsättningar för en koncentration av verksamheten. Inriktningen prioriteras på verksamheter som produktion och bearbetning av skannat arkivmaterial.

Därför har nu SVAR påbörjat förändringsarbetet stegvis mot det digitala arkivet.
Successivt påverkas brukarna i form av begränsade möjligheter till köp och utlån av det mikrofilmade materialet.

Ett första steg i denna process blir försäljningen av det begagnade kyrkboksmaterialet för tidpunkten fram till ca 1905.
Försäljning påbörjas den 15 april 2008. Den 31 maj upphör möjligheten att låna i detta material.

Endast hela volymer kan köpas. Pris: 5 kr per mikrokort.
Minimidebitering 50 kr. Porto och emballagekostnad tillkommer.

Dessa mikrokort säljes utan ångerrätt och i befintligt skick.
Observera att eftersom först till kvarn gäller kan köp endast ske via faktura."

MVH

Håkan
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post1300) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Christian Andersson - Söndag den 12 oktober 2008 kl. 17.30
Hej Håkan

Jag tolkar denna information som att det fortfarande är möjligt att låna övrigt material från SVAR: Domböcker m.m.

Christian
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post1305) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Håkan Andersson - Söndag den 12 oktober 2008 kl. 19.15
Ja. Fortfarande går det att låna domböcker men kyrkoböckerna fasas ut tydligen. Och hur länge har man möjlighet att låna domstolshandlingarna innan dessa fasas ut? Är det fram till dess SVAR har scannat in även dem?
Sidans rubrik Föregående inlägg Nästa inlägg Skriv ett nytt inlägg  Direktlänk till detta inlägg (#post11899) - klicka och kopiera från webläsarens adressfält  Redigera detta inlägg  Av Sten Magnusson - Lördag den 26 maj 2012 kl. 20.23
Vad jag kan se efter en kort kontroll finns det ingen information om hur det ligger till med den saken.
Skriv ett inlägg

På sidan Formatering (som öppnas i ett nytt fönster) visas hur man får fetstilt och kursiverad text, gör länkar och infogar bilder, med mera.

När inlägget är sänt, så kan du ändra i det inom 12 timmar, genom att klicka på knappen Redigera detta inlägg till vänster om ditt namn i inlägget.

Om du abonnerar på inlägg från den här diskussionen, så får du besked per epost direkt när någon har svarat på ditt inlägg, och också om någon långt senare upptäcker diskussionen och kommer med ytterligare upplysningar (något som är lätt att missa annars). Logga in för att abonnera via länken Användarkonto överst på sidan.

OBS 1! Lämna inga personuppgifter om nu levande personer! Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om vad som räknas som personuppgifter (sidan öppnas i ett nytt fönster).

OBS 2! Glöm inte att alltid ange källan till de upplysningar som du lämnar både när du svarar och frågar, och att alltid tala om vad du redan vet och var du redan har sökt när du ber om hjälp. Och gör inte samma inlägg under flera rubriker. Läs mer i forumreglerna (inklusive kommentaren) om varför detta är viktigt (sidan öppnas i ett nytt fönster).

Endast registrerade användare kan skriva inlägg här. Du kan registrera ett användarkonto, om du inte redan har ett.
Användarnamn:
Lösenord:

Du måste förhandsgranska inlägget innan det kan sändas.

Om Arkivguidens Forum      ·     Forumregler      ·     Kontakt      ·     Upphovsrätt (©)